17 Квітня 2023

Якщо у вас є хоча б один найманий працівник, вам потрібно розробити та впровадити Систему управління охороною праці, проводити інструктажі та аудити, фіксувати та обробляти їх результати, оформлювати накази і ще багато чого, що від кожного роботодавця вимагає Закон України “Про охорону праці”. На невеликих підприємствах це нескладно робити власними силами, а от більші компанії часто передають цю функцію на аутсорс або шукають людину в штат.

Якщо ви тут, можливо, ви вагаєтесь між тим, чи найняти інженера з охорони праці, чи вибрати аутсорс. Порівняймо.

Інженер з охорони праці в штаті Аутсорс з охорони праці
Відповідальність Визначається трудовим законодавством. Вона обмежена мірою відповідальності для фізичних осіб.

Юридична особа, що надає послуги, несе повну відповідальність згідно з угодою аутсорсингу.

Інженер від аутсорсингової компанії може бути включений в штат замовника для ще більшого посилення відповідальності.

KPI Зазвичай їх немає. Дуже часто роботу інженера оцінюють по тому, як він веде журнали. Договором встановлюється об’єм послуг та періодичність їх надання.
Ціна ∽ 25 тис. грн. ∽ 14 тис. грн.
Досвід 2-14 років. Досвід обмежується тією кількістю підприємств та їх кейсів, з якими одна людина мала справу. Колективний досвід компанії та стала його передача від співробітника до співробітника.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Безумовною перевагою штатного інженера в порівнянні з аутсорсингом є те, що він присутній постійно. З одного боку це дає йому змогу швидше реагувати на проблеми, що виникають. Насправді частіше за все ця перевага полягає лише в тому, що інженер щоденно приходить на підприємство і трапляється на очі керівнику. Це створює ілюзію контролю та заспокоює. Але це спокій марний.

Кому та коли потрібен аутсорс охорони праці?

Послуги аутсорсу з охорони праці можуть бути застосовані де завгодно — на виробничих підприємствах, у рітейлі, на складах, у сервісних та іноземних компаніях.

Аутсорс охорони праці корисний в таких випадках:

  • Систему з охорони праці важко підтримувати власними силами через велику кількість співробітників;
  • У вашій компанії високі вимоги до ризик-менеджменту та відповідності міжнародним стандартам;
  • Законодавчі вимоги до вашого виду діяльності об’ємні через що їх складно контролювати. Така ситуація виникає коли у вас є виробниче обладнання, за станом та належним оформленням якого треба стежити, приміщення, які мають певну специфіку утримання (наприклад, там проводиться фарбування або зберігання балонів), у складових ваших процесів є джерела шкідливих або небезпечних для здоров’я чинників.

Що входить в послугу аутсорсингу з охорони праці?

  1. Розробка та ведення документації.

    Розробка всіх необхідних наказів, журналів, положень, порядків, програм, інструкцій тощо.

    Що має робити інженер: визначити, що з документів та в якому стані у вас вже є, виправити все, що потрібно. Розробити те, чого бракує. Підтримувати актуальність системи документації.

  2. Організація інструктажів та навчання.

    Проведення інструктажів — вступного, первинного, повторного, позапланового та цільового. Організація спеціального навчання, тобто навчання у спеціалізованих навчальних центрах із видачею посвідчень, якщо у вас є співробітники, які мають його пройти.

    Що має робити інженер: провести всі необхідні інструктажі (хоч закон і вимагає залучення для цього керівника робіт, але практика дещо відрізняється від теорії). У випадку спеціального навчання — визначити, кого зі штату потрібно навчати, за якими нормативними документами та чи можна тут зекономити, організувавши навчання власною комісією підприємства замість залучення зовнішнього навчального центру.

  3. Потрібна консультація з охорони праці?

    Поговорити з фахівцем

  4. Атестація робочих місць.

    Ця процедура потрібна для визначення, чи є у вас на робочих місцях шкідливі умови праці, та чи потрібні співробітникам пільги та компенсації. Також атестація робочих місць є обов’язковою передумовою до проведення медоглядів працівників.

    Що має робити інженер: визначити, чи потрібно проводити атестацію, якщо ні — оформити це протоколом, якщо так — підібрати лабораторію, отримати від неї результати замірів, визначити, чи потрібні пільги та які саме, оформити це рішення документально.

  5. Організація медоглядів.

    Медогляди обов’язкові для робітників, що працюють у шкідливих умовах, залучених до робіт, де є потреба у професійному доборі, та тих, хто молодший за 21 рік.

    Що має робити інженер: визначити, чи потрібні медогляди, якщо так, то кому саме, допомогти в їх проведенні, співпрацювати з Держпраці, допоки вони не підпишуть акти, списки та заключний акт.

  6. Контроль стану обладнання та оформлення його обслуговування.

    Перевірка наявності паспортів, технічної документації на обладнання, відміток про проходження технічних оглядів, проведення технічного обслуговування тощо.

    Що має робити інженер: визначити, який НПАОП відповідає конкретній ситуації, зробити аудит документації та заходів. Якщо чогось бракує — допомогти технічним службам у отриманні цієї документації, організувати процес техоглядів.

  7. Аудит утримання приміщень та устаткування.

    Перевірка, чи приміщення відповідають вимогам законодавства та чи є в них щось, що несе в собі фактичні ризики (наприклад, порушена ізоляція, відсутні позначки, неналежно зберігаються горючі рідини тощо).

    Що має робити інженер: перевірити відповідність приміщень та утримання устаткування нормам законодавства, запропонувати заходи для усунення виявлених порушень, проконтролювати керівників підрозділів.

  8. Контроль наявності та використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).

    ЗІЗ потрібні, щоб запобігати або зменшувати вплив шкідливих та небезпечних виробничих факторів на робітників. До них відносяться захисні каски, рукавички, окуляри тощо.

    Що має робити інженер: визначити, чи потрібні ЗІЗ на вашому підприємстві, якщо так, то чи є вони в наявності та в якому стані, або якщо вони потрібні, але їх нема, то кому, які саме та в який кількості вони мають бути видані.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Як правильно оформити відносини між замовником та інженером на аутсорсі

Згідно з Законом України “Про охорону праці”, у штатному розкладі компаній розміром від 20 співробітників обов’язково має бути посада інженера з охорони праці.

Ми рекомендуємо оформлювати інженера з охорони праці на аутсорсі в штат на 0,25 від мінімальної ставки. Це дозволить дотримуватися вимог законодавства та додатково збільшить відповідальність фахівця.

Якщо у вас залишилися питання щодо аутсорсингу в охороні праці, пишіть, ми вас проконсультуємо.

Олександр Ратій

CEO центру Racio.

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Аутсорс охорони праці: що це таке, коли та кому потрібний

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.