Чи потрібна декларація на дизель-генератор?

16 Листопада 2022
Зараз, у зв’язку з діями нашого неадекватного сусіда по мапі, питання дизель-генераторів стало нагальним. Тож ми вирішили пролити світло на тему того, чи потрібно декларувати дизель-генератор, який придбала компанія, відповідно до вимог законодавства з охорони праці. Відповідь: на жаль, так. Але є нюанс. А ще є нюанси зі зберіганням пального.

Декларування дизель-генератора: що говорить законодавство

Відповідь на це питання знаходиться у трьох документах, їх зв’язок між собою графічно виглядає так:

Необхідність декларування визначається двома Постановами КМУ №1107 та №77, читаємо їх, генераторів там немає. Отже, все ок? Ні. Бо Постанова №77 посилається на два конкретні підпункти Технічного регламенту, а в них є визначення, під яке підпадають наші генератори. В цитатах це виглядає так:

Згідно з п. 21 Постанови КМУ №1107 від 26 жовтня 2011 р.:

“Виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77, здійснюються на підставі декларації ”.

Постанова КМУ від 3 лютого 2021 р. № 77, своєю чергою, каже наступне:

Група Б

“п 1. Усі типи машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 344), що не зазначені у групі А”.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

У Технічному регламенті терміни вживаються у такому значенні:

“1) машина:
сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, з яких принаймні один є рухомим, що мають у своєму складі або пристосовані до приєднання силового приводу іншого, ніж безпосередньо прикладене зусилля людини або тварини, та з’єднані для виконання визначених функцій”.

Тобто, все, що має будь-який двигун, має декларуватися: ноутбуки, кавоварки та навіть витяжний вентилятор у вбиральні. А отже, дизель-генератор також.
Причому іншого виходу немає. Навіть якби у тексті Технічного регламенту було зазначено, що він не розповсюджується на дизель-генератори, то все одно необхідно було б отримувати декларацію через те, що Постанова № 77 посилається не на Технічний регламент в цілому.

Втім, ми радимо отримувати декларацію тільки в тому випадку, якщо інших актуальних проблем з охорони праці на вашому підприємстві не залишилось.

Пальне до дизель-генератора: які вимоги до його зберігання

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Якщо ви вирішите облаштувати додаткове місце для зберігання ємностей для пального, вам потрібно отримати дозвіл або декларацію — в залежності від об’єму палива.

Якщо у вас дизелю більше ніж 250 м.куб, то вам потрібен щонайменше дозвіл на використання, зберігання та застосування горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки”. Про це каже п. 1 Групи А Постанови КМУ №1107 від 26 жовтня 2011 р.

Також вам може знадобитися ліцензія. Це встановлено Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, стаття 15 цього закону зазначає, що “зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії”.

На пальне у споживчій тарі до 5 літрів ліцензія не потрібна.

Ліцензії на право зберігання пального видаються терміном на п’ять років, плата за ліцензію становить 780 грн. на рік.

Зверніть увагу, стаття 17 вищенаведеного Закону України з 01 квітня 2020 року за зберігання пального без наявності ліцензії передбачає штрафні санкції суб’єктам господарювання у розмірі 500 тис. грн.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

Тепер підбиваємо підсумки у вигляді наочної таблиці.

Що вимагається при експлуатації дизель-генераторів та зберіганні пального до них?

Вимога Коментар

Висновок: отримуємо чи ні

ДОЗВІЛ НА РОБОТИ?

Постанова КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107

“Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки”

Додаток 2 Перелік видів робіт підвищеної небезпеки

Види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу.

Група А

п.1. Виробництво (виготовлення), використання, переробка, зберігання, транспортування, застосування, утилізація та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357).

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956, на яку посилається Порядок отримання дозволів, втратила чинність 13.09.2022 р. Тобто встановлених порогових мас, на які посилається Порядок, не існує. А отже виконати вимогу Порядку не можливо.
  1. Якщо дуже захотіти отримати дозвіл, необхідно скористатись новою Постановою КМУ від 13.09.2022 № 1030, якою затверджено “Деякі питання ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки”, де зазначено порогові маси небезпечних речовин.

Згідно цієї Постанови порогова маса дизельного/бензинового  пального починається від 250 тон, або 250 000 літрів, або 250 м.куб.

Тобто якщо ви не перевищуєте зазначений ліміт, отримання дозволу від вас не вимагається.

НІ

ДОЗВІЛ НА РОБОТИ? 

Постанова КМУ  від 26 жовтня 2011 р. № 1107 “Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки”

Додаток 2 Перелік видів робіт підвищеної небезпеки

Види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу.

Група А

п. 3. Газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах.

Перелік газонебезпечних робіт визначено у Правилах безпеки систем газопостачання, він ніяк не стосується нашого випадку.

Можна допустити, що місце, де у вас зберігаються ємності з пальним, належать до пожежонебезпечних зон. 

Тепер треба придумати, що можна віднести до робіт, які ви там виконуєте. Якщо ви виконуєте якісь роботи на місці зберігання пального, то краще отримати декларацію на виконання цих робіт. Наразі цей вид робіт можна виконувати на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

ТАК

ДОЗВІЛ НА ЕКСПЛУАТАЦІЮ?

Постанова КМУ від 03.02.2021  № 77

“Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”

Група А

п.1. Устатковання, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежо- небезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357).

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956, на яку посилається Порядок отримання дозволів, втратила чинність 13.09.2022 р. Тобто встановлених порогових мас, на які посилається Порядок, не існує. А отже виконати вимогу Порядку не можливо.
  1. Відповідно до стандартів, які поширюються на паливо автомобільне, наприклад ДСТУ 7688:2015 “Паливо дизельне Євро. Технічні умови”, у розділі “Вимоги щодо безпеки” зазначено, що дизельне паливо — це горюча легкозаймиста рідина 4-го класу небезпеки.

ДСТУ 7687:2015 “Бензини автомобільні Євро. Технічні умови” зазначено, що бензини — це горючі, легкозаймисті особливо небезпечні рідини 4-го класу небезпеки.

Оскільки дизельне паливо і бензин не належать до небезпечних речовин 1-го і 2-го класів небезпеки, та зберігаються в ємностях при атмосферному тиску меншому 0,05 МПа, крім ємностей для зберігання газового моторного палива, то одержання дозволу на експлуатацію таких ємностей не вимагається.

НІ

ДЕКЛАРАЦІЯ НА ЕКСПЛУАТАЦІЮ?

Постанова КМУ  від 03.02.2021 № 77

“Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”

Група Б

п.7 Устатковання, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежо небезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких становить більше одного відсотка значення нормативів порогових мас другого класу об’єктів підвищеної небезпеки, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357), але менша його граничного значення.

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956, на яку посилається Порядок отримання дозволів втратила чинність 13.09.2022 р. Тобто встановлених порогових мас, на які посилається Порядок, не існує. А отже виконати вимогу Порядку не можливо.
  2. Відповідно до стандартів, які поширюються на паливо автомобільне, наприклад ДСТУ 7688:2015 “Паливо дизельне Євро. Технічні умови”, у розділі “Вимоги щодо безпеки” зазначено, що дизельне паливо — це горюча легкозаймиста рідина 4-го класу небезпеки.

ДСТУ 7687:2015 “Бензини автомобільні Євро. Технічні умови” зазначено, що бензини — це горючі, легкозаймисті особливо небезпечні рідини 4-го класу небезпеки.

А отже декларація не потрібна.

НІ

ДЕКЛАРАЦІЯ на сам

ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОР?

Постанова КМУ  від 03.02.2021 р. № 77

“Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”

Група Б

  1. Усі типи машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 344), що не зазначені у групі А.

Згідно з визначенням “машина” у Технічному регламенті, то машиною є і кавоварка, і ноутбук, і дизель-генератор.

п.1 Машина — сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, з яких принаймні один є рухомим, що мають у своєму складі або пристосовані до приєднання силового приводу іншого, ніж безпосередньо прикладене зусилля людини або тварини, та з’єднані для виконання визначених функцій.

Необхідно отримати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

ТАК

ЛІЦЕНЗІЯ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ПАЛЬНОГО?

Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, де стаття 15 зазначає, що зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на зберігання пального  не отримують.

Ліцензії на право зберігання пального видаються терміном на п’ять років, плата за ліцензію на право зберігання пального становить 780 грн. на рік.

Важливо: стаття 17 вищенаведеного Закону України з 01 квітня 2020 року за зберігання пального без наявності ліцензії передбачає штрафні санкції у розмірі 500 тис. грн.

Якщо ви одноразово закупаєте великий обсяг палива і якийсь час його зберігаєте поки не використаєте, то неодмінно варто отримати ліцензію на зберігання пального. ТАК

Олександр Костін
Інженер з охорони праці

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Чи потрібна декларація на дизель-генератор?

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.