Допуск підрядника на підприємство: як застрахуватися від сюрпризів

13 Липня 2022

На всі види робіт спеціалістів не наберешся, та виникають ситуації, коли потрібен підрядник. Для початку визначимося з термінами.

Підрядна (стороння) організація – це будь-яка організація, установа, юридична особа, незалежно від форми власності та підпорядкування, яка на договірній основі виконує роботи на території вашого підприємства, але не є його відділом або структурним підрозділом.

Важливо: ця юридична особа виконує роботи тільки за договором. Якщо у вас немає договору з людьми, яких ви пустили на свою територію, ви не маєте жодних юридичних підстав для керування ними.

Коли договір укладено, вам доведеться пустити на територію вашої компанії сторонніх, чия кваліфікації невідома. Як убезпечити себе від ризиків у цьому випадку? Нам треба, щоб підрядник надав пакет документів. Склад цього пакету залежить від складності того, що підрядник буде робити.

Рівень Elementary: підрядник виконує безпечні роботи

До нього відноситься звичайне прибирання офісу, нескладний ремонт меблів, чистка акваріумів тощо.

В цьому випадку:

Крок 1. Перекладаємо відповідальність за безпечне виконання робіт на підрядну організацію. Для цього доповнюємо договір у розділі “відповідальність сторін” пунктом:
“Підрядник несе повну відповідальність за безпечне виконання робіт на території замовника, та за дотримання законодавства про охорону праці та пожежної безпеки”.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Крок 2: Проводимо представникам підрядника вступний інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки. Це роблять спеціалісти служби охорони праці або інші уповноважені особи, призначені наказом. Якщо ви не знаєте, як це організувати, подивіться мультик “Як провести інструктажі з охорони праці”.

Усі без виключення співробітники сторонніх організацій мають пройти вступний інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05.

Запис про проведення вступних інструктажів фіксується у “Журналі реєстрації вступних інструктажів з охорони праці”.
Договір підписаний, інструктаж проведений, люди працюють.

А якщо робота більш небезпечна? Наприклад, встановлення кондиціонера, розеток або вимикачів – усе це потребує додаткового обладнання.

Рівень Intermediate: підрядник використовує інструменти

Якщо підрядник використовую дробини, дрилі, шурупокрути тощо, хтось має контролювати безпеку виконання таких робіт. Та нам потрібно розуміти, хто саме. Ба більше, нам потрібна впевненість у тому, що виконавці теж знають, як працювати безпечно. Тому, спочатку повністю повторюємо Крок 1 та Крок 2 (договір, інструктаж), а потім:

Крок 3. Робимо запит до підрядника на затверджений наказ про призначення відповідальних за виконання робіт, де мають бути вказані усі члени бригади та керівник робіт (особа, що відповідальна за охорону праці та пожежну безпеку при її виконанні), завантажити приклад;

Крок 4. Робимо запит на протоколи перевірки знань з охорони праці та пожежної безпеки (або копії відповідних посвідчень) усіх співробітників, що вказані у наказі.

Допускати до проведення вступного інструктажу та роботи тих, хто не вказаний у наказі та не має посвідчень, що відповідають характеру роботи, ЗАБОРОНЕНО.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

Якщо склад бригади потрібно змінити або доповнити, підрядник має надати наказ про доповнення (зміни) складу бригади та протоколи перевірки знань нових робітників.

Усі відповідальні на місцях, усі документи зібрані, здавалося б, все! Але не завжди. Є окремі види робіт, які потребують ще більш серйозного підходу та більшої кількості документів. Ласкаво просимо на наступний рівень.

Рівень Advanced: на роботи підрядника потрібен дозвіл

Що це за роботи? Для цього читаємо Перелік робіт підвищеної небезпеки та Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі.

Частіше за все це роботи:

  • на висоті понад 1,3 метра,
  • в колодязях, траншеях, бункерах, колекторах, замкненому просторі,
  • земляні роботи, що проводяться на глибині понад 2 метри або в районі розташування підземних комунікацій (або під водою),
  • роботи в електроустановках тощо.

Повний список можна знайти тут.

У випадку проведення таких робіт підрядником на вашому підприємстві ми виконуємо крок 1, крок 2, крок 3, крок 4, а потім:

Крок 5. Робимо запит на проєкт виконання робіт (ПВР) – документ, в якому поетапно прописані всі стадії технічної реалізації проєкту.

Крок 6. Керівник робіт зі сторони підрядника повинен оформити наряд-допуск:

  • на газонебезпечні роботи – наряд-допуск на виконання газонебезпечних робіт (завантажити шаблон)
  • на вогневі роботи – наряд-допуск на виконання вогневих робіт (завантажити шаблон)
  • на роботи в електроустановках – наряд-допуск для робіт в електроустановках (завантажити шаблон)
  • на роботи на висоті – наряд-допуск для виконання робіт на висоті (завантажити шаблон)
  • на роботи з підвищеною небезпекою під час будівництва – наряд-допуск для виконання робіт з підвищеною небезпекою згідно з додатком Ж ДБН А.3.2-2. (завантажити шаблон)

Перед початком будівельно-монтажних робіт на території структурного підрозділу відповідальна особа та керівник робіт сторонньої організації повинні скласти згідно з додатком Д ДБН А.3.2-2.

Важливо: усі роботи підрядник має виконувати за допомогою своїх інструментів, пристроїв та засобів індивідуального захисту. Видали підрядникам свої інструменти, ЗІЗ або засоби (дробини, стрем’янки) – у випадку травмування підрядника, відповідаєте ви.

Пам’ятайте, що чим ретельніше все задокументовано, тим надійніше ви захищені від сюрпризів.

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Допуск підрядника на підприємство: як застрахуватися від сюрпризів

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.