HSE план: проактивна стратегія сталого розвитку бізнесу

13 Грудня 2021
Щодня ми, по суті, керуємо ризиками: коли переходимо дорогу, звертаємо увагу на свіжість продуктів, обираємо одяг відповідний до погоди. Визначаємо їх, оцінюємо, намагаємося мінімізувати. І те, як ми з цим впораємося, впливає на нашу продуктивність та якість нашого життя. А якщо мова заходить про життя бізнесу, професійне керування ризиками безпосередньо визначає його конкурентоспроможність та репутацію. Будь-яка зріла система буде намагатися врахувати, оцінити та попередити можливу небезпеку, буде прагнути до контролю над зовнішнім та внутрішнім середовищем. Некеровані ризики призводять до втрат У будь-якому виробничому процесі це можуть бути втрати. Це можуть бути втрати часу, персоналу, обладнання, продукції та сировини, або навіть цілого об’єкту виробництва. Щоб запобігти цьому, менеджменту потрібні інструменти керування ризиками. Саме таким інструментом слугує HSE (Health, Safety and Environment) план. Мета HSE плану (HSE plan) — безперервність процесів, безпека персоналу, усієї системи виробництва, та мінімізація шкідливого впливу компанії на навколишнє середовище.

Що ж таке HSE в цілому?

Система менеджменту безпеки праці та навколишнього середовища HSE впроваджується тоді, коли бізнес бере на себе відповідальність за ризики, створені власною діяльністю. HSE (здоров’я, безпека та навколишнє середовище) – це набір процесів та процедур, за допомогою яких можна:
  • а. визначити потенційні джерела небезпеки для робочого середовища та екології;
  • б. визначити кращі практики зі зменшення або усунення таких джерел за допомогою оптимізації процесів, якісного менеджменту та навчання працівників.
Завдання, які повинен вирішувати HSE план, можна розділити на два напрямки:
  • 1. Запобігання всім інцидентам та аваріям, які можуть виникнути внаслідок особливих умов експлуатації;
  • 2. Зменшення шкідливих наслідків, які можуть виникнути в результаті нормальних умов експлуатації.
Наприклад, боротьба з пожежею, вибухами або викидами шкідливих речовин – це запобігання наслідкам особливих умов експлуатації. А зменшення викиду компанією вуглецю в атмосферу та мінімізація шкоди для навколишнього середовищя – приклад зменшення наслідків нормальних умов експлуатації.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Навіщо потрібен HSE план?

За даними Міжнародної організації праці (МОП) понад 2,3 мільйони працівників щорічно помирають через нещасні випадки на виробництві або професійні захворювання.  Це призводить до втрат світової економіки близько 3-х трильйонів доларів. Відповідно, запобігання хворобам та нещасним випадкам має бути пріоритетом для кожного відповідального бізнесу. Мета розробки та впровадження HSE плану – надати менеджменту інструменти для керування безпекою виробничих процесів. Кожен план з безпеки, гігієни праці та оцінки впливу на навколишнє середовище  має розглядати різні ризики в залежності від типу виконуваної роботи, наприклад, небезпеку, пов’язану з використанням електричного інструменту або виконанням робіт у замкнених просторах. Health, Safety and Environment план повинен враховувати:
  • Дотримання усіх національних законів, нормативно-правових актів та стандартів.
  • Ідентифікацію, моніторинг та контроль усіх видів ризиків, що виникають у процесі діяльності компанії: для навколишнього середовища, безпеки її співробітників та зацікавлених сторін.
  • Навчання працівників з метою покращення методики оцінки та керування ризиками.
  • Делегування повноважень та відповідальності за охорону навколишнього середовища, здоров’я та безпеку.
  • Доведення до відома усіх співробітників, постачальників та субпідрядників про цілі та завдання HSE плану.

Ефективний HSE план: на чому заснований?

Охорона здоров’я, безпека та навколишнє середовище як першочергові пріоритети господарської діяльності. Основний фокус на створення та впровадження ефективної системи управління охороною праці та безпекою на робочому місці, зниження вірогідності травм та запобігання незворотнім нещасним випадкам. Ідентифікація небезпек, перший крок до запобігання нещасним випадкам.  Ризик, пов’язаний з небезпечними умовами праці або ситуаціями в робочому середовищі, може бути проаналізований, лише якщо самі ці небезпеки можна виявити. Культура безпеки організації – це сукупність практик, що стосуються цінностей та переконань щодо безпеки праці, які формуються у співробітників компанії. Культура безпеки завжди перебуває під суттєвим впливом місцевої культури та мікрокультури у середині компанії. Мета створення здорової культури безпеки –  запуск самовиконуваних алгоритмів, що спрямовані на зменшення кількості інцидентів, забезпечення комунікації щодо їх  виявлення та розслідування. Вимірювання показників безпеки. Існує два типи таких показників – випереджаючі та відстаючі. У випереджаючих показників реакція на зміни показника має проактивний характер. Вона передбачає зміни у процесах, спрямовані на попередження інцидентів. У відстаючих показниках реакція відбувається тільки на інциденти, що вже відбулись. Збір та аналіз даних щодо інцидентів допоможуть з’ясувати корінні причини інцидентів на підприємстві; більш глибоко дослідити існуючі та потенційні ризики, а також покращити програми щодо безпеки праці.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

ЗАКЛЮЧЕННЯ  У  Сполучених Штатах  Управління з охорони праці (OSHA) досліджує робочі місця, щоб переконатися у дотриманні мінімальних стандартів безпеки.  Якщо агенти з дотримання вимог OSHA виявляють порушення, вони можуть накласти великий штраф. У інших країнах такі функції покладено на державні органи. Як показує статистика, більшість працівників порушують правила під час виконання робіт. То навіщо використовувати план HSE? По-перше, HSE – це методологія  управління непередбачуваністю та хаосом, які створює будь-яка людська діяльність. По-друге, наявність HSE плану – це демонстрація зрілості вашого бізнесу як для ваших співробітників, так і для вашого бізнес-оточення. Більшість середніх і великих міжнародних компанії розробляють та впроваджують власні HSE плани. Такого ж підходу вони очікують й від їх існуючих, а тим більше потенційних партнерів.  Наявність такого документу допоможе продемонструвати відповідальність бізнесу, організованість та якість менеджменту. По-третє, наявність HSE плану допоможе вам виділитися під час процесу подання заявок на міжнародні проекти. Вимога щодо наявності методів оцінки та керування виробничими ризиками є частим критерієм будь-якого привабливого інвестиційного конкурсу. Часто така на перший погляд незначна деталь може стати вирішальним чинником під час участі у тендерах. Навіть, якщо Ваш план буде неідеальним, він точно допоможе зрозуміти менеджерам, які ризики їх чекають при реалізації того чи іншого проекту, дозволить їм керувати виявленими небезпеками та забезпечити безперервність бізнес-процесів. Якщо у вас є необхідність в побудуванні Health, Safety and Environment плану для вашої компанії – звертайтесь до фахівців RACIO. натиснувши кнопку нижче або за телефонами, вказаними на сайті.

Катерина Федіна

Інженер з охорони праці 

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
HSE план: проактивна стратегія сталого розвитку бізнесу

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.