ISO 45001: як підготуватись та впровадити міжнародний стандарт у сфері безпеки праці

11 Листопада 2022

Економіка глобалізується, підприємства та організації різних країн взаємодіють все тісніше, тож і популярнішими стають міжнародні стандарти. Серед них і ISO 45001 “Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці” (ОЗіБП). Він потрібен, щоб уніфікувати підхід до безпеки праці попри різницю у вимогах національних законодавств. По сертифікату ISO 45001 європейська або американська компанія одразу розпізнає “своїх” серед українського бізнесу. Система менеджменту ISO 45001 не прив’язується до законів, організаційно-правової форми або масштабу підприємства, тож ISO 45001 підходить усім!

Цілі застосування ISO 45001:

 • безпечні та здорові умови праці на робочому місці;
 • запобігання виробничим травмам і професійним захворюванням;
 • поліпшення мотивації персоналу, задоволення очікувань співробітників;
 • довіра партнерів.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Сертифікація ISO 45001: як успішно підготуватися

Ключові чинники успіху такі:

 • лідерство, відповідальність та підзвітність керівників вищої ланки;
 • обмін інформацією;
 • участь працівників, консультації з ними;
 • надання керівникам та працівникам необхідних ресурсів для забезпечення системи.

Залучення працівників – одна з найважливіших складових, від нього залежить розв’язання насущних питань, плинність кадрів, створення культури організації.

Решта чинників залежать від контексту підприємства: місця розташування, кількості персоналу, змінності роботи, площі підприємства, системи адміністративного та операційного управління, наявності устаткування, транспорту та інше.

Цикл Plan-Do-Check-Act

Щоб система ISO 45001 працювала, треба діяти за циклом Plan-Do-Check-Act (Плануй-Роби-Перевіряй-Дій). Ідея полягає в повторюваному процесі, який постійно удосконалює результат. Що робити на практиці:

 • Плануйте – виявіть та оцініть ризики й можливості, як у сфері охорони здоров’я та безпеки праці (ОЗіБП), так і дотичні, сформулюйте цілі, продумайте процеси, необхідні для досягнення цілей;
 • Робіть – втілюйте заплановане;
 • Перевіряйте – відстежуйте і вимірюйте результати заходів та процесів, що стосуються сфери ОЗіБП, та інформуйте про них зацікавлених;
 • Дійте проактивно – постійно вдосконалюйте вже досягнуті показники.

Важливо, всі процедури мають бути задокументовані та доведені до всіх зацікавлених сторін: отримання інформації від працівників, надання їм інформації, процедури виділення ресурсів (гроші, час, персонал, знання), пошуку небезпек та ідентифікацій ризиків, розробки заходів та інші.

Документуйте процеси як вам та іншим учасникам зручно, вимог та рекомендацій щодо цього немає.

Структура ISO 45001 дозволяє вам впровадити цей стандарт як по організації в цілому, так і в окремих підрозділах. Отже, у вас є можливість впровадити ISO 45001 спочатку в якомусь одному підрозділі, і подивитись на результат.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

Як впровадити ISO 45001: 12 кроків

Крок 1: Обираємо серед працівників активну та цілеспрямовану людину, яка буде відповідати за впровадження міжнародного стандарту ISO 45001.

Крок 2: Організуємо навчання цієї людини на тренінгах з ISO 45001. Це зменшить час вивчення положень стандарту та дозволить якісно проводити внутрішні аудити. Організацій, що проводять таке навчання, наразі вистачає, проте проміжки між наборами груп дуже суттєві.

Крок 3: Наказом (приклад) розпочинаємо роботу з впровадження ISO 45001. В наказі призначаємо відповідальну особу, та зазначаємо, що всі керівники організації мають цілковито їй сприяти.

Крок 4: Розробляємо Настанову з охорони здоров’я та безпеки праці (приклад), що опише основні положення впровадження ISO 45001.

Крок 5: Розробляємо основний документ – Політику у сфері охорони здоров’я та безпеки праці (приклад).

Крок 6: Розробляємо Порядок керування документованою інформацією (приклад).

Крок 7: Розробляємо Порядок керування ризиками (приклад).

Крок 8: Розробляємо Порядок проведення внутрішніх аудитів (приклад).

Крок 9: Розробляємо Порядок керування невідповідностями (приклад).

Крок 10: Знайомимо всіх працівників компанії з вищенаведеною документацією. Політику компанії взагалі бажано розмістити на всіх видних місцях.

Крок 11. Проводимо внутрішній аудит за визначеною процедурою (приклад). Проводити аудити можна підрозділ за підрозділом, або в цілому по компанії.

Крок 12. Через певний час (проміжок встановлюєте самостійно, ми рекомендуємо спочатку хоча б раз на квартал, надалі 1 раз на 6 міс/рік) повторюємо проведення аудиту, перевіряючи виконання коригувальних заходів, та шукаємо нові небезпеки.

Після того як ви адаптували усю документацію та процеси під особливості своєї організації, можете викликати сертифікованого зовнішнього аудитора для проведення аудиту та сертифікації вашої організації за міжнародним стандартом ISO 45001. Якщо у вас залишилися питання з впровадження ISO 45001, будемо раді на них відповісти.

Олександр Костін
Інженер з охорони праці

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
ISO 45001: як підготуватись та впровадити міжнародний стандарт у сфері безпеки праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.