Медогляди: які вони бувають та чим відрізняються?

23 Червня 2022
Медичний висновок за результатами медогляду – один з головних документів для допуску або недопуску співробітника до роботи. Організація медоглядів – це обов’язок роботодавця. Роботодавці повинні забезпечити проведення медоглядів робітників «певних категорій», ба більше зробити це своїм коштом згідно ст. 17 ЗУ Про охорону праці від 14.10.1992 № 2694-XII «Певні категорії», для яких є необхідним медогляд, наступні:
  • робітники, зайняті на важких роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, вони визначаються атестацією робочих місць;
  • робітники, що залучені на роботах, де є потреба у професійному доборі – тут все просто, згідно списку;
  • особи у віці до 21 року – просто зазирніть співробітнику у паспорт.
Саме цим категоріям роботодавець повинен забезпечити проходження попередніх (при прийомі на роботу) та періодичних (у процесі трудової діяльності) медоглядів.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Існує ще одна додаткова підкатегорія, до неї відносяться робітники, яким необхідно проходження психіатричного огляду. Актуальний перелік таких професій ви знайдете тут.

Існують три види медоглядів

Як все це організувати?

Для початку нам потрібен “Акт визначення категорій робітників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду” (додаток 1 до Порядку № 246). Назва страшна, процедура отримання непроста, але один раз отримаємо, й далі процес буде налагоджений.

Для того, щоб завести такий документ, відправляємо до Держпраці (територіально, там, де знаходимося) спеціалісту з гігієни праці (в них є така посада):

  • заяву у дозвільній формі (завантажити приклад заяви);
  • штатку, де вказані всі структурні підрозділи та професії, це є на будь-якому підприємстві;
  • дані лабораторних досліджень умов праці, їх можна взяти з матеріалів Атестації робочих місць або протоколів лабораторних досліджень.

Держпраці формує «Акт визначення категорій робітників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду». Саме з ним ми будемо звірятися по всім шкідливим та небезпечним факторам, а також посадам, для яких обов’язковий попередній та періодичні огляди.

Важливо: не забуваємо укласти угоду з медзакладом, яке нам буде проводити медогляди. Такий медзаклад повинен мати ліцензію та відповідну акредитацію на право проведення проф. оглядів.

1. У випадку з попереднім медоглядом (при прийнятті на роботу або переводі на іншу посаду), відкриваємо «Акт визначення категорій робітників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду» та шукаємо у переліку посад потрібну нам.

  • Якщо її там немає, приймаємо (або переводимо) людину без усіляких оглядів;
  • Якщо вона є, видаємо людині направлення на медичний огляд за формою (Додаток 3 до Порядку №246).

Робітник приходить на медогляд, отримує висновок від медзакладу про придатність (або непридатність) до роботи. На підставі висновку роботодавець приймає рішення про прийняття або перевід робітника.

2. Щоб правильно відправити робітників на періодичний медогляд до 1-го грудня заводимо «Акт визначення категорій робітників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду».

На підставі Акту протягом місяця складаємо списки робітників (потрібно всього лише вказати всіх робітників, які працюють на описаних в Акті посадах, по прізвищах). Це списки на наступний рік. Вони мають бути в чотирьох екземплярах (додаток 2 до Порядку № 246). Списки потрібно підписати у лікаря з гігієни праці в Держпраці, або відвідавши їх, або надіславши листа.

Один екземпляр залишається на підприємстві, другий – подається до медзакладу, третій – відділу з питань гігієни праці Держпраці, четвертий – робочому органу Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування.

Після того як списки готові та передані медичному закладу, воно складає план-графік, де вказуються строки проведення медоглядів. Відповідно до цього плана-графіку робітники проходять медогляд.

Коли всі робітники згідно Списків та плана-графіку пройшли медогляд, медзаклад видає Заключний акт (додаток 9 до Порядку № 246). З ним знову йдемо до Держпраці.

Щоб Держпраці безболісно підписали Заключний акт, роботодавець повинен надати:

  • інформацію про виконання заходів, вказаних у Заключному акті за минулий рік,
  • список осіб, що не пройшли медогляд та причини, з яких вони його не пройшли.

Зберігайте Заключний акт 5 років.

Рекомендації Заключного акта є підставою для переводу робітника на інші роботи та/або відсторонення від роботи взагалі.

Для робітників медогляд обов’язковий. Якщо робітник відмовився – він не допускається до роботи.

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Медогляди: які вони бувають та чим відрізняються?

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.