ОТЖЕ, ЦЕ СТАЛОСЯ!
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ СВОЇМ НАКАЗОМ ВІД 05.12.2019 РОКУ № 1021 ЗАТВЕРДИЛО «ПОРЯДОК ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПРОГРАМ НАВЧАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖІВ З ПИТАНЬ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ, ОРГАНІЗАЦІЇ ТА КОНТРОЛЮ ЗА ЇХ ВИКОНАННЯМ».
Давайте розглянемо, які ж зміни і нововведення приніс нам новий Порядок.
ЗМІНА НОМЕР 1.
Нарешті є чітке визначення, що таке “роботи з підвищеною пожежною небезпекою”. Багато з нас знають, що працівники, зайняті на таких роботах повинні проходити пожежно-технічний мінімум. Але практично ніхто до цього моменту не мав чіткого уявлення, які ж це роботи, що відкривало безмежний простір для польоту фантазії представників контролюючих органів. Тепер ми знаємо хто ці люди. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою – працівники, що здійснюють роботи в приміщеннях, будинках та зовнішніх установках з категорією щодо вибухопожежної, пожежної небезпеки А, Б, В, Аз, Бз та Вз, у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах або здійснюють електро-, газозварювальні роботи та роботи з відкритим вогнем, а також інші працівники, діяльність яких потребує додаткових знань з питань пожежної безпеки та навичок на випадок виникнення пожежі.
ЗМІНА НОМЕР 2.
Порядок дає визначення хто такі «посадові особи» , яким необхідно один раз на три роки проводити навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки: посадова особа – особа, яка постійно чи тимчасово обіймає в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, та на яку покладено завдання й обов’язки щодо забезпечення пожежної безпеки, виконання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
До них відносяться керівник підприємства (так як він несе відповідальність за підприємство в цілому), і відповідальні за пожежну безпеку особи, якщо ця відповідальність прописана в їх посадових інструкціях або покладена на них наказом керівника.
ЗМІНА НОМЕР 3.
Порядок проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів тепер встановлюється НАКАЗОМ керівника підприємства. Створювати свої внутрішні положення не потрібно. Також повинні бути складені та затверджені керівником підприємства. ПЕРЕЛІК посад, при призначенні на які, особи повинні проходити навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі (із зазначенням періодичності їх проходження).
ЗМІНА НОМЕР 4.
Переходимо до більш нагального питання, а саме порядку проведення інструктажів з пожежної безпеки. За видами інструктажів ніяких змін: вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий. Спочатку розберемо, хто ж має право проводити інструктажі з пожежної безпеки. Їх мають право проводити виключно ПОСАДОВІ особи, які пройшли навчання з питань пожежної безпеки. Тобто на простого працівника, попередньо купивши йому «корочку» по ПБ, проведення інструктажів тепер покласти не вийде.
ЗМІНА НОМЕР 5.
Тепер Порядок встановлює кому і які інструктажі проводяться. Розберемо це питання докладніше:
Вступний інструктаж – проводиться з усіма працівниками, прийнятими на роботу, а також з особами, які прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) і т.д. і повинні приймати БЕЗПОСЕРЕДНЮ участь У ВИРОБНИЧОМУ ПРОЦЕСІ .
Як бачимо, проводити вступний інструктаж підрядникам, які залучаються для виконання робіт, не пов’язаних з виробничим процесом (кур’єри, будівельники і т.д.), не потрібно.
Вступний інструктаж проводиться на підставі діючих на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативно-правових актів у спеціально обладнаному для цього приміщенні. Зверніть увагу, що питання яким чином має бути обладнано приміщення, Порядком не розкривається. А це, на жаль, відкриває простір для польоту думки представників ДСНС.
Первічний інструктаж – проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника.
Його проходять:
- особи, щойно прийняті на роботу;
- працівники, переведені з інших структурних підрозділів, виробничих дільниць підприємства;
- особи, які прибули на підприємство, які мають брати безпосередню участь у виробничому процесі, ремонтних, будівельно-монтажних, фарбувальних, зварювальних роботах тощо (Примітка: тут вже будівельникам проводити первинний інструктаж потрібно. Де ж логіка? Логіки немає.);
- учні (студенти) під час виробничої практики (навчання), а також перед проведенням з ними практичних занять в навчальних майстернях, лабораторіях і т.д.
Повторний інструктаж – проводиться на робочому місці з усіма працівни ками не менше одного разу на рік.
Позаплановий інструктаж – проводиться з працівниками на робочому місці або у спеціально відведеному для цього приміщенні:
- в разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни чи модернізації існуючого пожежонебезпечного устаткування;
- на вимогу посадових осіб ДСНС або її територіальних органів, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти у випадку пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.
Цільовий інструктаж – проводиться з працівниками перед виконанням ними тимчасових вогневих робіт (зварювання, розігріву і т.д.), під час ліквідації наслідків аварії, стихійного лиха.
Тут теж нічого нового – оформляємо наряд-допуск на тимчасові вогневі роботи, проводимо цільовий інструктаж. Нагадую, що форма наряду-допуску на проведення тимчасових вогневих робіт наведена в додатку до Правил пожежної безпеки України.
Всі інструктажі реєструються в журналі, форма якого наведена в додатку до Порядку. Відразу хочу відзначити, що це звична всім нам форма журналу з попереднього Положення про проведення спеціального навчання з пожежної безпеки.
Працівники, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), можуть бути звільнені від вступного та первинного інструктажів.
Хочу зазначити, що Порядок не зобов’язує розробляти програми проведення інструктажів, але їх зобов’язує розробляти Постанова КМУ від 26.06.2013 року №444.
ЗМІНА НОМЕР 6.
Тепер посадовці ДСНС мають право перевіряти якість проведення інструктажів під час перевірок. І в разі виявлення незадовільних знань – відправляти працівників на позаплановий інструктаж.
Будемо сподіватися, це змусить посадовців підходити до проведення інструктажів не формально (як зазвичай і відбувається), обмежуючись збором підписів в журналі, а організовувати нормальні тренінги з пожежної безпеки.
Пам’ятайте, що кожен має право на здорові і безпечні умови праці.
Бережіть себе!