Охорона праці 2022: що змінилося в законах з початку року

16 Червня 2022

Війна та воєнний стан неминуче позначилися як на нашому повсякденні, так і на законодавстві. У сфері охорони праці після початку війни відбулися дві важливі зміни: одна з них стосується дозвільних документів, друга — розслідувань нещасних випадків.

Зміна № 1 — Замість дозволів знову декларації.

Оновилися редакції Постанови Кабінету Міністрів України №1107 Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, та Постанови КМУ №77 Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України.

Тепер підприємства, які виконують роботи підвищеної небезпеки або мають справу з обладнанням підвищеної небезпеки, замість отримання дозволу подають декларацію.

Але є два нюанси.

Перший: ця норма діє тільки на період воєнного стану, та з його закінченням все одно доведеться отримувати дозвіл.

Другий: процедуру спростили не для всіх видів робіт та обладнання. Для деяких як і раніше треба отримувати дозвіл.

Нижче у скороченому вигляді перелік того, на що навіть у період воєнного стану потрібно отримувати дозвіл (номери пунктів відповідають номерам у Постановах):

Постанова №77 КМУ, дозвіл на обладнання
1. Устатковання, пов’язане з виробництвом, використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки;
10. Обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах.

Постанова 1107 КМУ, дозвіл на небезпечні роботи
1. Виробництво, використання, транспортування тощо вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки;
2.Вибухові роботи, утилізація зброї, боєприпасів та ракетної техніки, використання промислових вибухових матеріалів;
3. Газонебезпечні роботи, роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
5. Технічний огляд та випробування машин підвищеної небезпеки;
6. Виробництво піротехніки;
10. Заповнення, ремонт, зберігання газових балонів;
22. Роботи із піротехнічним інструментом;
28. Роботи із збагачування корисних копалин, утворення і експлуатація відвалів гірничих порід, скріплення кар’єрів, підземна геологорозвідка, геолого-маркшейдерські роботи.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Повний перелік актуальних змін тут.

ЛАЙФХАК: Ми рекомендуємо скористатися поточними нормами з поданням декларацій тим підприємствам, в кого є проблеми із незакритими приписами за перевірками Держпраці. Користуючись моментом ви можете легко та без додаткових витрат закрити “борги”, пов’язані з отриманням дозволів по вашим поточним перевіркам.

Після завершення воєнного стану “старий” порядок отримання дозволів та декларацій знову набуде чинності.

Якщо ви хочете розібратися в довоєнній моделі видачі дозвільної документації, всю інформацію можна знайти у нашій статті — Нові зміни до «старого Порядку».

Зміна № 2 — Нове у розслідуванні нещасних випадків.

Тут змін не так вже і багато. Держрегулятор не став вносити суттєвих поправок до чинного порядку розслідувань “Щодо розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану“. Чиновники обмежилися рядом коментарів:

  • Розслідування має бути проведено в будь-якому випадку;
  • Якщо для комісії є небезпека, або само розслідування неможливе через воєнні дії, його строк можна подовжувати;
  • З’явилися нові трактування причин отримання травми — оголошена/неоголошена війна, терористичний акт, протиправні дії третіх осіб.

Сам порядок проведення розслідувань залишився старим. Це Постанова №337 Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

Покрокове керівництво про те, як провести розслідування нещасного випадку, ви знайдете у нашій статті — 10 кроків за 15 днів — як розслідувати нещасний випадок на виробництві? Покроковий алгоритм.

Ще дві непомітних “довоєнних” зміни.

Зміна 0.1 — набула чинності нова редакція Постанови КМУ №8 Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів.

Змінилася форма заяви на реєстрацію технологічних транспортних засобів. Актуальну форму ви знайдете у додатку № 1 до Постанови.

Зміна 0.2 — був оприлюднений Наказ Міністерства економіки України «Про затвердження Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва та щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки». Цей наказ стосується експертних організацій, та вносить зміни в порядок проведення експертизи перед отриманням дозволів.

Станіслав Бочок

Інженер з охорони праці

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Охорона праці 2022: що змінилося в законах з початку року

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.