Перевірка з пожежної безпеки. Що повинно бути на підприємстві? Чек-ліст для підготовки.

11 Січня 2021

Кожен рік до вас на підприємство можуть приходити з перевірками різні державні органи (якщо, звичайно ж, ви стоїте в планових перевірках). Один з них – це служба України з надзвичайних ситуацій – або простіше – ДСНС. Саме ДСНС проводить перевірки підприємств з пожежної безпеки (далі – ПБ).

Оскільки не існує окремого нормативно-правового документа, в якому були б зібрані всі вимоги пожежної безпеки, яких слід дотримуватися, щоб така перевірка не стала для підприємства проблемою – в цій статті ми спробуємо виділити основні правила і вимоги, які є обов’язковими для того, щоб пройти перевірку з найменшою кількістю зауважень.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Почнемо із документів:

    1. Перше, про що вас запитає інспектор – наявність Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. Ця Декларація повинна подаватися суб’єктом господарювання до ДСНС перед початком робіт. У ДСНС вашу декларацію реєструють і один примірник повертають вам – він зберігається на підприємстві. Простими словами – цей документ є аналогом дозволу на початок роботи вашого підприємства від органів державного пожежного нагляду.
    2. У вас повинні бути виконані заміри опору ізоляції. Такі вимірювання  проводять  кваліфіковані підрядні організації. Фахівці компанії-підрядника повинні мати посвідчення з відміткою про пройдене спеціальне навчання згідно вимог п. 6.7. НПАОП 40.1-1.21-98.  Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС). 

Тому при організації на своєму підприємстві даних робіт, необхідно запросити скан-копію посвідчень фахівців-виконавців. Інспектори люблять перевірити цей пункт.

    1. Наказ по підприємству про призначення відповідального з ПБ, а також посвідчення цієї людини та протокол перевірки знань до нього (таке навчання можна пройти у спеціалізованому навчальному центрі).

Завантажити: Зразок наказу по підприємству про призначення відповідального з ПБ.

    1. Наказ про введення протипожежного режиму на підприємстві. Наказ встановлює загальні правила щодо дотримання пожежної безпеки.

Завантажити: Зразок наказу про введення протипожежного режиму на підприємстві.

    1. Інструкції з пожежної безпеки, згідно профілю вашого підприємства.
    2. Плани евакуації на випадок пожежі, що відповідають поточним площам. Часто виникає ситуація коли підприємство росте та розвивається та план евакуації давно не відповідає дійсності.
    3. Програма проведення вступного інструктажу для працівників з ПБ.

Завантажити: Зразок програми проведення вступного інструктажу.

    1. Програма проведення повторного інструктажу для працівників з ПБ.

Завантажити: Зразок програми проведення повторного інструктажу.

  1. Журнали проведення вступного і повторного інструктажів з ПБ (проводиться не рідше 1 разу на рік).

Це, звичайно ж, далеко не виключний перелік документів, які можуть запросити для перевірки, оскільки у кожного підприємства своя специфіка, але ці документи є базовими для усіх.

Після того, як інспектор ДСНС перевірить дотримання ПБ відображеної на папері, він відправиться оглядати приміщення і перевіряти фактичне виконання правил.

Потрібна консультація з пожежної безпеки?

Поговорити зі спеціалістом

На що слід звернути увагу суб’єкту господарювання, перш ніж свою увагу на це зверне інспектор?

  1. Наявність вогнегасників. Вогнегасники повинні бути в достатній кількості, розставлені відповідно до плану евакуації. Повинен вестися також Журнал обліку вогнегасників, де фіксуються поточні огляди (1 раз на місяць) і технічні обслуговування (1 раз в рік) ваших вогнегасників.
  2. Кран-комплекти повинні бути підписані і пронумеровані(Приклад: «ПК – 1», «ПК – 2»). На видному місці повинен бути вказаний номер виклику пожежної охорони – тел. «101». Для фіксації технічного обслуговування кран-комплектів (1 раз на рік) необхідно мати Журнал обліку та технічного обслуговування кран-комплектів. В орендованих приміщеннях найчастіше такі крани обслуговує (повинен обслуговувати) орендодавець.
  3. Шляхи евакуації. Повинні бути завжди вільними, а дверіне повинні бути замкненими на ключ. Для того, щоб люди, що знаходяться в приміщенні могли ідентифікувати які саме шляхи є евакуаційними – напрямки до них повинні бути позначені спеціальними покажчиками (білі стрілочки на зеленому фоні), що розташовані на стелі або стінах.
  4. Якщо у вас є серверні приміщення – в них повинно бути встановлено автоматичне газове пожежогасіння.
  5. Якщо у вас є система пожежної сигналізації, ви повинні мати Договір на її обслуговування з підрядною організацією, журнал обліку технічного обслуговування (проводиться 1раз на місяць ), акти прийому і введення в експлуатацію установок протипожежного захисту.
  6. Якщо ваше підприємство має склади з продукцією необхідно потурбуватись про правильнезберіганні матеріалів згідно розд. VI п. 9 Наказу КМУ № 1417 від 30.12.2014р «Про затвердження правил пожежної безпеки України» (ППБУ):
  • на складах не дозволяється сумісне зберіганняматеріалів з різними фізико-хімічними властивостями;
  • в складських приміщеннях допускається використовувати стелажі з горючих матеріалів висотою не більше 3 м із забезпеченням проходів між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м. При відсутності приладів опалення стелажі можуть встановлюватися впритул до стін. Конструкції стелажів (у тому числі полиці) висотою більше 3 м повинні виконуватися з негорючих матеріалів;
  • в разі застосування безстелажного способу зберігання, матеріали повинні укладатися в штабелі. Ширина проходів між штабелями повинна бути не менше 1 м;
  • заборонено зберігати продукцію навалом;
  • дозберігання легкозаймистих і горючих речовин в складських приміщеннях висувається окремий ряд вимог, детально ознайомитись з ними можна у розд. VI п. 9.2 ППБУ.

Вимоги з пожежної безпеки щодо експлуатації електрообладнання та електромереж:

  • електрообладнання та електрощитові повинні розташовуватися на відстані не менше 1 метра від горючих матеріалів;
  • електрощитові повинні закриватися на ключ, мати однолінійну схему електропостачання;
  • на підприємствах заборонено використання подовжувачів, а також обладнання, що має пошкоджену ізоляцію;
  • розетки, вимикачі та подібні апарати повинні бути встановлені на негорючій основі.

Для більш детального ознайомлення з правилами ПБ, яких необхідно дотримуватися на підприємстві, а також для отримання більш розширеного переліку документів, які потрібно мати – ви можете завантажити чек-лист «Підготовка підприємства до перевірки пожежниками».

Якщо у вас залишилися питання або ви бажаєте бути на 100% впевненими щодо пожежної безпеки на вашому підприємстві – телефонуйте нам!

Написати нам

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Перевірка з пожежної безпеки. Що повинно бути на підприємстві? Чек-ліст для підготовки.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.