Перевірка з пожежної безпеки. Що повинно бути на підприємстві? Чек-ліст для підготовки.

11 Січня 2021

Кожен рік до вас на підприємство можуть приходити з перевірками різні державні органи (якщо, звичайно ж, ви стоїте в планових перевірках). Один з них – це служба України з надзвичайних ситуацій – або простіше – ДСНС. Саме ДСНС проводить перевірки підприємств з пожежної безпеки (далі – ПБ).

Оскільки не існує окремого нормативно-правового документа, в якому були б зібрані всі вимоги пожежної безпеки, яких слід дотримуватися, щоб така перевірка не стала для підприємства проблемою – в цій статті ми спробуємо виділити основні правила і вимоги, які є обов’язковими для того, щоб пройти перевірку з найменшою кількістю зауважень.

Почнемо із документів:

 • Перше, про що вас запитає інспектор – наявність Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.Ця Декларація повинна подаватися суб’єктом господарювання до ДСНС перед початком робіт. У ДСНС вашу декларацію реєструють і один примірник повертають вам – він зберігається на підприємстві. Простими словами – цей документ є аналогом дозволу на початок роботи вашого підприємства від органів державного пожежного нагляду.
 • У вас повинні бути виконані заміри опору ізоляції. Такі вимірювання  проводять  кваліфіковані підрядні організації. Фахівці компанії-підрядника повинні мати посвідчення з відміткою про пройдене спеціальне навчання згідно вимог п. 6.7. НПАОП 40.1-1.21-98.  Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС). 

Тому при організації на своєму підприємстві даних робіт, необхідно запросити скан-копію посвідчень фахівців-виконавців. Інспектори люблять перевірити цей пункт.

 • Наказ по підприємству про призначення відповідального з ПБ, а також посвідчення цієї людини та протокол перевірки знань до нього (таке навчання можна пройти у спеціалізованому навчальному центрі).

Завантажити: Зразок наказу по підприємству про призначення відповідального з ПБ.

 • Наказ про введення протипожежного режиму на підприємстві. Наказ встановлює загальні правила щодо дотримання пожежної безпеки.

Завантажити: Зразок наказу про введення протипожежного режиму на підприємстві.

 • Інструкції з пожежної безпеки, згідно профілю вашого підприємства.
 • Плани евакуації на випадок пожежі,що відповідають поточним площам. Часто виникає ситуація коли підприємство росте та розвивається та план евакуації давно не відповідає дійсності.
 • Програма проведення вступного інструктажу для працівників з ПБ.

Завантажити: Зразок програми проведення вступного інструктажу.

 • Програма проведення повторного інструктажу для працівників з ПБ.

Завантажити: Зразок програми проведення повторного інструктажу .

 • Журнали проведення вступного і повторного інструктажів з ПБ (проводиться не рідше 1 разу на рік).

Це, звичайно ж, далеко не виключний перелік документів, які можуть запросити для перевірки, оскільки у кожного підприємства своя специфіка, але ці документи є базовими для усіх.

Після того, як інспектор ДСНС перевірить дотримання ПБ відображеної на папері, він відправиться оглядати приміщення і перевіряти фактичне виконання правил.

На що слід звернути увагу суб’єкту господарювання, перш ніж свою увагу на це зверне інспектор?

 • Наявність вогнегасників.Вогнегасники повинні бути в достатній кількості, розставлені відповідно до плану евакуації. Повинен вестися також Журнал обліку вогнегасників, де фіксуються поточні огляди (1 раз на місяць) і технічні обслуговування (1 раз в рік) ваших вогнегасників.
 • Кран-комплекти повинні бути підписані і пронумеровані(Приклад: «ПК – 1», «ПК – 2»). На видному місці повинен бути вказаний номер виклику пожежної охорони – тел. «101» . Для фіксації технічного обслуговування кран-комплектів (1 раз на рік) необхідно мати Журнал обліку та технічного обслуговування кран-комплектів. В орендованих приміщеннях найчастіше такі крани обслуговує (повинен обслуговувати) орендодавець.
 • Шляхи евакуації. Повинні бути завжди вільними, а дверіне повинні бути замкненими на ключ. Для того, щоб люди, що знаходяться в приміщенні могли ідентифікувати які саме шляхи є евакуаційними – напрямки до них повинні бути позначені спеціальними покажчиками (білі стрілочки на зеленому фоні), що розташовані на стелі або стінах.
 1. Якщо у вас є серверні приміщення – в них повинно бути встановлено автоматичне газове пожежогасіння.
 2. Якщо у вас є система пожежної сигналізації, ви повинні мати Договір на її обслуговування з підрядною організацією, журнал обліку технічного обслуговування(проводиться 1раз на місяць ), акти прийому і введення в експлуатацію установок протипожежного захисту.
 3. Якщо ваше підприємство має склади з продукцією необхідно потурбуватись про правильнезберіганні матеріалів згідно розд. VI п. 9 Наказу КМУ № 1417 від 30.12.2014р «Про затвердження правил пожежної безпеки України» (ППБУ):
 • на складах не дозволяється сумісне зберіганняматеріалів з різними фізико-хімічними властивостями;
 • в складських приміщеннях допускається використовувати стелажі з горючих матеріалів висотою не більше 3 м із забезпеченням проходів між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м. При відсутності приладів опалення стелажі можуть встановлюватися впритул до стін. Конструкції стелажів (у тому числі полиці) висотою більше 3 м повинні виконуватися з негорючих матеріалів;
 • в разі застосування безстелажного способу зберігання, матеріали повинні укладатися в штабелі.Ширина проходів між штабелями повинна бути не менше 1 м;
 • заборонено зберігати продукцію навалом;
 • дозберігання легкозаймистих і горючих речовин в складських приміщеннях висувається окремий ряд вимог, детально ознайомитись з ними можна у розд. VI п. 9.2 ППБУ.

Вимоги з пожежної безпеки щодо експлуатації електрообладнання та електромереж:

 • електрообладнання та електрощитові повинні розташовуватися на відстані не менше 1 метра від горючих матеріалів;
 • електрощитові повинні закриватися на ключ, мати однолінійну схему електропостачання;
 • на підприємствах заборонено використання подовжувачів, а також обладнання, що має пошкоджену ізоляцію;
 • розетки, вимикачі та подібні апарати повинні бути встановлені на негорючій основі.

Для більш детального ознайомлення з правилами ПБ, яких необхідно дотримуватися на підприємстві, а також для отримання більш розширеного переліку документів, які потрібно мати – ви можете завантажити чек-лист «Підготовка підприємства до перевірки пожежниками».

Якщо у вас залишилися питання або ви бажаєте бути на 100% впевненими щодо пожежної безпеки на вашому підприємстві – телефонуйте нам!

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Надіслати резюме
Перевірка з пожежної безпеки. Що повинно бути на підприємстві? Чек-ліст для підготовки.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.