Аудит з охорони праці – що, як, чому і навіщо?

3 Серпня 2017

Проведення роботодавцем періодичних аудитів з охорони праці є вимогою статті 13 «Закону України про охорону праці».

Так би могли починатися наші тексти, якби ми замовляли їх у копірайтерів. Але нас змушують писати самостійно. Погрози, шантаж, приниження…

Поговоримо про аудит охорони праці. Повністю це називається – «аудит системи управління охороною праці на підприємстві». Так, у Законі дійсно є згадка про те, що власник повинен проводити якісь аудити. При цьому немає ніяких роз’яснень про те, що саме має входити в такий аудит, яким повинен бути звіт по аудиту, які терміни і періодичність його проведенія? Просто – «повинен», «аудит», «в разі невиконання – розстріл».

Незважаючи на розпливчастість норми закону, аудит охорони праці нам замовляють і, мабуть, після тренінгів – це найбільш трудомістка частина нашої роботи.

Найбільш часто завдання звучить наступним чином: ось у нас тут є папка, в ній щось є, там Анечка робила, потім Віктор Іванович, коли Ганнуся в декрет пішла, потім Таня з бухгалтерії (її призначили), ось Анечка скоро вийде і вона знов займеться.

Розбиратися в чужих документах, які в різний час скачали з різних сайтів, де-не-як підписали, поклали в папку і після забули навіщо це зробили – це те ще задоволення. Але …


Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію


ПЕРЕВАГИ АУДИТУ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Коли нам замовляють аудит подібної документації, ми завжди чесно говоримо, що дешевше і простіше – віднести цю папку на пустир та спалити її, попіл зарити і не ходити на те місце тридцять років та три дні. Після чого замовити у нас новий комплект документів з охорони праці, «з нуля». Знести стару будівлю і на його місці побудувати нове – це завжди дешевше і швидше, ніж реставрувати руїну. В остаточному підсумку аудит все одно вкаже на те, що більшу частину документів потрібно переробити. Нам звичайно приємніше отримати від вас гроші двічі, але … проклята чесність і матусине виховання …

Іноді нам все таки не вдається переконати власника в витратності і марності аудиту такої системи управління охороною праці і він, не дивлячись на витрати, хоче знати всю гірку правду. Тут і починається аудит.

Найважливіше в аудиті, який ми проводимо для своїх клієнтів (так ми бачимо своє завдання) – виявити в цій самій папці систему управління охороною праці, а не просто охорону праці, як таку. Документи з інтернету де не де та й співпадуть із штатним розкладом та бізнес-процесами компанії, але системи вони не утворють.

Системність передбачає собою замкнутість документації. Власнику бізнесу, який зміг дозволити собі таку розкіш, як «служба охорони праці», в разі настання форс-мажорних обставин (травма, нещасний випадок тощо.) З цієї документації необхідно встановити ланцюжок провини своїх підлеглих – від топ-менеджменту до потерпілого працівника. Зрештою, власник за це й платить зарплатню фахівцям тієї самої служби охорони праці і має право за свої гроші, як кажуть в Одесі: «мати свій шматок тиші і спокою».

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

Так ось, хаотично зібрані документи такої системи не утворюють. Вони дають тільки ілюзію існування на підприємстві охорони праці ( «ну чогось там Аня ходить, підписи збирає»), але варто вчитатися в їх зміст … Виявляється що відповідальність за охорону праці не розподілена, ніхто не відповідає за обладнання або специфічні роботи, документи введені в дію неправильно або зовсім не пройшли підписання і так далі і так далі. У підсумку, винен як завжди директор. Ми відображаємо це в звіті, підприємство замовляє новий комплект документів. І в цей момент хочеться сказати: «А ми ж говорили!» Але нам не можна так говорити.

Є звичайно ж і інші випадки – промислові та виробничі підприємства, які хочуть оцінити адекватність і обсяг застосовуваних заходів безпеки, конфліктні ситуації між інженером з охорони праці та керівництвом підприємства (в нашій практиці був, наприклад, кейс, коли інженер з охорони праці заблокував на тиждень роботу власного заводу), підприємства, які хочуть отримати обгрунтування для головного офісу тих чи інших капітальних витрат і так далі.

У цих випадках безумовно потрібно проводити глибокий і комплексний аудит систему управління охороною праці, виробничої бази, аудит знання керівників тощо. Це складні і комплексні завдання, за які ми завжди беремося з азартом і задоволенням.

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Аудит з охорони праці – що, як, чому і навіщо?

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.