Нормативні вимоги до стелажів

13 Вересня 2019

Коли виникає питання про те, як правильно експлуатувати стелажі на складі, які існують вимоги до стелажів, їх розмірів, які необхідно проводити випробування, з якою частотою і як це враховувати документально, – ми намагаємось знайти нормативно-правові акти, які регламентують ці питання, але часто знаходимо застарілу інформацію або зовсім не знаходимо те, що нам необхідно.

Давайте детальніше розглянемо це питання.

Раніше діяв «НПАОП 51.0-1.03-96 Правила охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на об’єктах оптової торгівлі, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України від 08.05.96 № 78», а також «ГОСТ 16140-77 «Стеллажи сборно-разборные. Технические условия» в яких висувалися вимоги до стелажів.

Деякі з них:

 • стелажі повинні періодично проходити випробування за допомогою впливу статичного навантаження;
 • на видному місці рами стелажа повинна бути встановлена табличка, яка містить допустиме навантаження на осередок і секцію;
 • стелажі повинні мати захисне заземлення

і багато інших вимог.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Але НПАОП 51.0-1.03-96 виключили з Показчика нормативно-правових актів з охорони праці наказом Державної служби України з питань праці № 55 від 24.05.2018 року, а ГОСТ 16140 – 77 вже не діє на території України (відповідно до Бази нормативних документів України).

Тому, розглянемо основні вимоги до стелажів, відповідно до чинних нормативно-правових актів. 

Згідно НПАОП 0.00-1.75-15 – «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», до стелажів висуваються наступні вимоги:

 • Стелажі для зберігання вантажів повинні оглядатися за графіком, затвердженим наказом роботодавця, працівником, відповідальним за їх справний стан. (пп.14. П.4 Розд. ІІ)
 • Стелажі для зберігання тарно-штучних вантажів повинні мати табличку із зазначенням номера стелажа і вантажопідйомності центру настилу (полки). (пп.13. П.4 Розд. ІІ)
 • Стелажі для зберігання металу повинні мати табличку із зазначенням номера стелажа і загальної вантажопідйомності. (пп.13. П.4 Розд. ІІ)
 • Проходи між стелажами і штабелями повинні бути від 0,8 м до 1,2 м залежно від операцій, які виконуються. (пп.18. П.4 Розд. ІІ)
 • Стелажі для зберігання банок з фарбами повинні бути металевими. Стелажі, виконані з дерева, повинні оброблятися вогнезахисними речовинами (пп.24. П. 7 Розд. ІІІ)
 • Забороняється заповнення секцій стелажів вище стійок, бортів, упорів, що обмежують падіння вантажу. (пп.23. П. 8 Розд. ІІІ)
 • При зберіганні на стелажах висотою від 5,5 м і вище горючих вантажів або негорючих у горючій упаковці, склади в яких розташовуються дані стелажі повинні бути забезпечені автоматичними установками пожежогасіння. (пп.32 п.3 Розд. ІІ)

У пп.13 п.4 Розд.ІІ НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», який звучить наступним чином – «Стелажі для зберігання матеріалів для умов видавничих і книжкових торговельних організацій повинні відповідати вимогам ГОСТ 23508-79 «Мебель книготорговая для складских помещений. Общие технические условия», ми знову стикаємося з вже не чинним ГОСТом (згідно Бази нормативних документів України).

Наступним документом в якому висуваються вимоги до стелажів, є «Правила пожежної безпеки України» зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697.

Вимоги звучать наступним чином:

 • У складських приміщеннях, розташованих в будинках будь-якого ступеня вогнестійкості, допускається розміщувати стелажі виконані з горючих матеріалів висотою не більше 3 м із забезпеченням проходів між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м. Конструкції стелажів (у тому числі полиці) висотою більше 3 м повинні виконуватися з негорючих матеріалів. (пп.7 п.9.1. Розд.VІ)
 • При відсутності приладів опалення стелажі можуть встановлюватися впритул до стін. (пп.7 п.9.1. Розд.VІ)
 • Стелажі, на яких зберігаються хімічні речовини та матеріали, повинні бути виготовлені з негорючих матеріалів і розміщуватися від нагрівальних приладів на відстані не менше 1 м. (пп.4 п.9.4. Розд. VІ)

Підводячи підсумок, можна сказати, що на даний момент не розроблений окремий нормативно-правовий акт, який регламентував би вимоги тільки до стелажів.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

З діючих НПАОП, наведених вище, ми можемо сформулювати алгоритм основних дій при експлуатації стелажів на підприємстві:

1) Наказом роботодавця призначити відповідальну особу за технічний стан стелажів;
2) Наказом роботодавця затвердити графік огляду стелажів відповідальною особою. Так як періодичність оглядів не прописана в НПАОП, роботодавець призначає її на свій розсуд.
3) Відповідальному за технічний стан стелажів необхідно завести журнал огляду стелажів у вільній формі і вести його з періодичністю, зазначеною у затвердженому роботодавцем графіку.
4) Забезпечити наявність на стелажах табличок із зазначенням номера стелажа і його вантажопідйомності.

Так само слід зазначити, що при експлуатації стелажів, необхідно дотримуватися вимог їх експлуатаційної документації.

Написати нам

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Нормативні вимоги до стелажів

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.