Вимоги охорони праці до використання електроінструменту

10 Червня 2022

Електроінструменти – це частина нашого повсякденного життя, вони є майже на кожному підприємстві. Ними ріжуть, свердлять, шліфують, полірують, фарбують, приклеюють, знімають покриття, закручують, відкручують, забивають. Ці звичні речі можуть завдати серйозних травм при неправильному використанні чи обслуговуванні.

Щоб робота з електроінструментом була безпечною, потрібно:

 • Добре знати сам інструмент, його клас, інструкцію до нього;
 • Пересвідчитися, що люди, які з ним працюють, відповідають певним вимогам;
 • Регулярно перевіряти обладнання на справність та безпечність;
 • Розуміти ризики, пов’язані з конкретним електроінструментом, та за необхідності надавати людині засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)

Що в нас за інструмент

Згідно з пунктом 6.7.1. ДНАОП 0.00-1.21-98 (НПАОП 40.1-1.21-98) «Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (ПБЕЕС), електроінструменти поділяються на три класи за такими критеріями:
I – електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, ізольовані, і штепсельна вилка має заземлювальний контакт;
II – електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, мають подвійну або посилену ізоляцію;
III – електроінструмент на низьку напругу (не вище 42 В), у якого ні внутрішні, ні зовнішні кола не перебувають під іншою напругою.

Напруга для електроінструмента класів I та II має бути не більше 220 В – для електроінструмента постійного струму, 380 В – для електроінструмента змінного струму.

Така сама класифікація зазначається і в НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом і пристроями».

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

Але основний нормативно-правовий акт, що встановлює вимоги до безпеки під час роботи з електроінструментами, це НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом і пристроями», затверджений Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 № 966. Він обов’язковий до виконання, та містить вимоги як для роботодавців, так і для працівників.

Хто може працювати з електроінструментом

До роботи з електроінструментами допускаються люди:

 • яким виповнилось 18 років;
 • які за результатами медичного обстеження не мають протипоказань для виконання цього виду робіт;
 • які пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, мають групу допуску з електробезпеки не нижче I (для роботи з електроінструментом II та III класу достатньо I групи з електробезпеки);
 • знають інструкцію з експлуатації.

Хто відповідає за інструмент

За збереження та стан інструменту хтось має відповідати, тож наказом або розпорядженням призначаємо того, за ким він буде закріплений. Також заводимо “Журнал видачі електроінструмента”. У Журналі всі працівники, що користуватимуться інструментом (наприклад, бригада), мають поставити підпис при отриманні, і таким чином взяти на себе відповідальність за безпеку його використання.

Ручний електроінструмент може бути закріплений за працівником для індивідуального або для бригадного користування. Індивідуальне або бригадне використання – це різні рівні відповідальності, індивідуальна та колективна відповідно. НПАОП 40.1-1.21-98 не дає визначення, що таке «ручний електрифікований інструмент». Але у п. 1.13. Розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» зазначено, що ручний електрифікований інструмент повинен відповідати вимогам ДСТУ ІЕС 60745-1:2010 «Інструмент ручний електромеханічний. Безпека. Частина 1. Загальні вимоги». Ось визначення ручного інструменту звідти:

“Електрична машина з приводом від двигуна чи магнітним приводом, функційно призначена для механічних операцій, із можливістю чи без можливості встановлення на опору, за конструк­цією якої двигун та власне інструмент утворюють агрегат, який може бути без ускладнень пере­міщено до місця виконання робіт й утримується в руці або підтримується, або підвішується без­посередньо в процесі роботи”.

Порядок перевірки інструменту

Відповідальний за інструмент має регулярно перевіряти його справність. Після перевірки, про неї треба зробити запис у «Журналі обліку, перевірки та випробування електроінструменту», трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників, а також поставити позначку на корпусі інструмента з датою проведення останнього випробування та інвентарним номером.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію

Згідно з п. 6.7.7 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», при видачі інструменту в присутності працівника мають бути перевірені:

 • комплектність і надійність кріплення деталей;
 • справність деталей корпусу, руків’я та кришок щіткотримачів, наявність захисних кожухів та їх справність (зовнішнім оглядом);
 • надійність роботи вимикача;
 • задовільна робота на холостому ході.

Якщо інструмент не відповідає хоча б одній з цих вимог, видавати його заборонено. Також заборонено видавати інструменти з простроченою датою чергової перевірки.

Планово перевіряти електроінструменти потрібно не рідше як 1 раз на 6 місяців. З чого складається перевірка:

 • оцінка зовнішнього вигляду (наявність пошкоджень, дефектів, укомплектованість деталями тощо);
 • робота на холостому ході не менше 5 хв;
 • вимірювання опору ізоляції мегомметром на напругу 500 В протягом 1 хв за умови ввімкненого вимикача, опір ізоляції має бути не менше 1 Mom;
 • перевірка справності кола заземлення (для електроінструмента класу I).

Вимоги до роботи залежно від приміщень

У звичайних приміщеннях можна використовувати електроінструмент з напругою не більше 220 В. У приміщеннях з підвищеною небезпекою можна використовувати інструмент з напругою до 42 В, але допускається застосування інструменту з напругою до 220 В, якщо є пристрій захисного відключення та працівник використовує засоби індивідуального захисту: діелектричні рукавички, діелектричні калоші, діелектричні гумові килимки.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем

У небезпечних зонах приміщення потрібно встановити знаки відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників.

Вимоги до засобів індивідуального захисту

До початку роботи варто оцінити ризики, пов’язані з використанням електроінструменту, а також характер та умови праці – наприклад, чи буде під час роботи пил, чи він попадатиме до очей та легень. Це допоможе визначити, які саме засоби індивідуального захисту потрібно використовувати. Ризики та необхідні для їх попередження ЗІЗ можна структурувати за допомогою таблиці з Додатка 4 НПАОП 0.00-7.17-18 Мінімальних вимог безпеки та охорони здоров`я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці.

Потенційні небезпеки для організму вказані у Додатку 2 НПАОП 0.00-7.17-18, у випадку роботи з електроінструментом це підвищене значення електричної напруги, механічні ураження різних частин тіла.

ЗІЗ повинні відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту. Пам’ятайте, що у ЗІЗ є термін використання, він вказаний в сертифікаті або декларації відповідності, який надає виробник.

Катерина Федіна

Інженерка з охорони праці

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Вимоги охорони праці до використання електроінструменту

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.