29 Жовтня 2021

Перед вами у кабінеті сидить людина –  кандидат на посаду «Інженер з охорони праці». Як оцінити його професійні якості? Як зрозуміти, що перед вами професіонал або хоча б хороший фахівець? У цій статті ми спробуємо відповісти на питання: за якими критеріями оцінити інженера з охорони праці?

Якщо ми подивимося у класифікатор («Професії працівників що є загальним для всіх видів економічної діяльності» Довідка кваліфікаційних характеристик професій працівників затвердженого Наказом Мінсоцполітики від 29.12.2004 №336)  то перша вимога, яку ми знайдемо там – це наявність у кандидата профільної вищої освіти у галузі охорони праці або промислової безпеки.

Ця вимога є логічною але на практиці – важко здійсненна. На сьогодні в Україні залишилося менше 10 кафедр, які випускають профільних фахівців за напрямком «охорона праці та промислова безпека». Нажаль, у жодному вищому навчальному закладі міста Києва таких кафедр Ви не знайдете. Так що спеціалістів із профільною освітою по усій Україні недостатньо, щоб закрити всі вакантні місця на ринку праці навіть Києва.

На щастя, законодавством України, передбачено виключення (26 розділ  Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 42)  за яким можна виправити дану ситуацію.

Отже, закривши очі на профільну освіту нам у першому наближенні буде цілком достатньо щоб інженер з охорони праці відповідав таким кваліфікаційним вимогам:

  1. Має диплом про повну або базову вищу технічну освіту.
  2. Пройшов навчання із загальних питань з охорони праці у навчальному центрі.
  3. Пройшов навчання у навчальному центрі з електробезпеки та має 4 групу.

На цьому етапі всі законодавчо встановлені кваліфікаційні вимоги до інженера з охорони праці закінчуються.

Але чи достатньо нам цих трьох критеріїв? Звичайно ж – ні!

Давайте спробуємо знайти більше ключів, які допоможуть нам зробити правильний вибір.

Основною вимогою до кожного фахівця звичайно є його практичний досвід. Мова йде не про умовну цифру (проміжок часу), відпрацьованих років інженером на попередньому робочому місці, а швидше про багаж практичних навичок, кількість та якість напрацьованих кейсів та їх різноманітність.

Допомогти вам розібратись?

Отримати консультацію


Давайте розглянемо чек лист із п’яти ключів, які допоможуть зробити правильний вибір під час відбору кандидатів:

  1. Профіль попередньої діяльності. Намагайтеся шукати інженерів з досвідом роботи на підприємствах схожих на ваше. Порада очевидна. Якщо інженер вже працював у вашій галузі, із подібним обладнанням, технологіями і сировиною – йому буде простіше, швидше, і легше підхопити новий проект і вести його.
  2. Характер попереднього досвіду. Якщо кандидат пропрацював довгий час в одній і тій же галузі або сфері діяльності – задайте собі питання – що це за галузь? Якщо це будівництво, нафтохімія, металургійне виробництво або, наприклад, енергетика – то така стабільність в даному випадку швидше за все ознака майстерності. А ось якщо інженер провів 10 років в офісі, на складі, або, наприклад, невеликому СТО – варто перевірити мотивацію кандидата і розпитати його докладніше про його життєві цілі та цінності. Можливо, перед вами просто невмотивована та байдужа людина з дипломом і двома «корочками».
  3. Якість навичок. Дуже важливий критерій. Уточніть у кандидата – яким був той самий досвід, зазначений в резюме? Бойовим або паперовим? Успішним чи ні? З’ясувати це дуже просто – розпитайте кандидата про його завдання на минулому місці роботи. Зазвичай польовий співробітник частину розповіді присвятить практичним прикладам у роботі «в полях» – проведенню інструктажів, аудитів, роботі з державними органами під час перевірок та отримання дозволів. Паперовий солдат буде розповідати про паперові подвиги – складені документи і підписані журнали.

Ми часто зустрічали інженерів, досвід яких на папері виглядав, як героїчний рух вгору по кар’єрних сходах, але практична співбесіда говорила про те, що це більше схоже на тихий дрейф від одного зарплатонадавача до іншого.

  1. Форс-мажори. Так чи інакше більшість роботодавців оцінюють кандидата з точки зору досить простого питання – наскільки він (вона) здатний (-на) знизити юридичні ризики підприємства? Дати реальну відповідь на це питання може лише Його Величність форс-мажор – нещасний випадок, перевірка держорганів тощо. В цих ситуаціях знання і досвід інженера можуть коштувати компанії як фінансових втрат, так і найціннішого – репутації. А в деяких випадках на карту може бути поставлено і саме існування юридичної особи. Запитайте кандидата – чи були в його практиці подібні випадки? Негативна відповідь може говорити не тільки про відсутність такого досвіду, але і про хорошу роботу служби охорони праці. А може казати й лише про щасливий збіг обставин. Щоб розібратись, спробуйте більше дізнатись у кандидата про його погляд щодо алгоритму дій у разі форс-мажору.
  2. Знання законодавства. Тут все досить просто. Однак ми постаралися і зробили цей етап ще простішим. Нижче, Ви можете завантажити тест з 20 питань на знання базових вимог законодавства і ключі з відповідями до тесту. Тест побудований таким чином, що він охоплює всі сфери діяльності інженера з охорони праці. Початківець і з досвідом роботи від 1 року повинен дати близько 12 правильних відповідей на цей тест. Достатньо хорошим фахівцем ми у RACIO. вважаємо кандидатів з результатами від 14 до 16. Результат від 17 і вище говорить про те, що перед вами людина із гарним практичним досвідом.

ЗавантажитиТест для інженера з охорони праці – 20 питань від RACIO.

Потрібна консультація з охорони праці?

Поговорити з фахівцем


Отже, в першій частині цієї статті ми спробували відповісти на питання: Хто може бути тим самим – «Інженером з охорони праці» та спробували розібратись в його компетентності.

Пропонуємо називати такого інженера – «інженер з охорони праці старої школи».

Якщо у вас лишилися сумніви щодо вашого кандидата – компанія RACIO. пропонує послугу з оцінки кандидатів на посаду «інженер з охорони праці». Звертайтесь до нас – і ми допоможем вам із вибором!

У наступній статті ми пропонуємо до розгляду інший підхід і розкажемо вам, які вимоги ми виявляємо до наших інженерів – спеціалістів із безпеки нової генерації RACIO.

Олександр РАТІЙ

СЕО консалтингової агенції з керування ризиками

у галузі безпеки праці RACIO.

Зворотний дзвінок

Ви можете замовити зворотний дзвінок або консультацію з нашим фахівцем. Ми зв’яжемося з вами протягом однієї години і відповімо на всі наші запитання.

Написати нам
Надіслати резюме
Як оцінити кандидата на посаду «Інженер з охорони праці»? 2 шляхи, 5 критеріїв, 1 тест.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Швидка допомога з охорони праці при нещасному випадку на виробництві.

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.

Замовити - Аутсорсинг охорони праці

Ми зв’яжемося з вами протягом 15 хвилин, щоб уточнити усю необхідну інформацію за вашим запитом.